عکس صفحه اصلی
آمادگی آزمون زبان ارشد و دکتری (MSRT )

توضیحات جامع

آزمون MSRT در واقع همان MCHE است که توسط اداره بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم نام آن تغییر پیدا کرده است. اما تفاوتی در آزمون ایجاد نشده است و کلیه سرفصل ها مانند قبل در قالب چهار مهارت شنیداری، درک مطلب، لغت و ساختار مورد آزمایش قرار می گیرد. مدرک این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد.


 بخش های آزمون MSRT

 این آزمون از سه قسمت تشکیل شده است:
 بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension) شامل ۳۰ سوال شنیداری در ۱۵ دقیقه
 گرامر و ساختار (Structure and Written Expression) شامل ۳۰ تست در ۲۰ دقیقه
 مهارت درک مطلب (reading comprehension) شامل ۴۰ تست در ۴۰ دقیقه


 تاریخ اعلام نتایج آزمون MSRT

 آزمون زبان MSRT تقریبا هر ماه توسط وزارت علوم برگزار می گردد و نتایج آن معمولا ۳ تا ۴ روز بعد از طریق وب سایت این آزمون اعلام می گردد. داوطلبین می توانند کارنامه خود را از طریق وب سایت دریافت کنند یا با مراجعه به سازمان دانشجویان خارج از کشور آن را دریافت کنند. مدرک MSRT از طریق این سایت برای دانشگاه ها قابل تایید است به این معنی که پس از ارایه مدرک به دانشگاه ها برای مصاحبه های دکتری ، دانشگاه ها می توانند از طریق کد رهگیری پایین مدرک از صحت آن وب سایت آزمون زبان وزارت علوم اطمینان پیدا کنند.


 شیوه آماده شدن برای آزمون زبان MSRT

 برای آمادگی آزمون زبان MSRT سه مهارت را در زبان خود تقویت کنید. ابتدا باید کتاب های مرجع آزمون زبان MSRT شامل کتاب های لغت و گرامر را مرور کنید. لغات آزمون MSRT چندان سخت نیست و با مطالعه کتاب هاب ۵۰۴ و کلمه های ضروری تافل می توانید تا حد زیادی از نظر لغات خود را برای این آزمون آماده کنید. برای مهارت گرامر نیز شما باید کتاب های مرجعی مانند گرامر تافل کاغذی و لانگ من را مطالعه کنید. برای بخش درک مطلب شما نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارید که می توانید با مطالعه نمونه سوال های سالهای گذشته این آزمون خود را به سطح آکمادگی مطلوب برسانید. فراموش نکنید که زمان این آزمون بسیار کم است و یکی از مهم ترین چالش های شما در این آزمون سرعت تست زنی و مدیریت زمان است. برای بخش مهارت شنیداری نیز شما باید تمرین زیاد داشته باشید که با دانلود منابع شنیداری پی اچ دی پارس علاوه بر آمادگی برای آزمون زبان MSRT می توانید برای سایر آزمون های زبان نیز به آمادگی مطلوب برسید.


 جدول زمانبندی و تعداد پرسش های آزمون MSRT

 این آزمون که برای مصاحبه دانشگاه ها حداقل نمره ۵۰ را مورد قبول قرار می دهند از سه بخش تشکیل شده است و حد اکثر ۷۵ دقیقه طول می کشد. جدول زمانبندی این آزمون به صورت زیر است.
 1- بخش شنیداری ۳۰ پرسش ۱۵ دقیقه
 2- بخش ساختار ۳۰ پرسش ۲۰ دقیقه
 3- درک مطلب و لغت ۴۰ پرسش ۴۰ دقیقه
کل ۱۰۰پرسش ۷۵دقیقه


 شیوه ثبت نام آزمون زبان MSRT

 برای ثبت نام در آزمون زبان MSRT می توانید به آدرس وب سایت وزارت علوم مراجعه کنید.

برای ثبت نام شما نیاز به تصویر اسکن شده شناسنامه و کارت ملی و مدرک تحصیلی تان دارید.


 برنامه مؤسسه جهت آماده سازی این آزمون به شرح زیر می باشد
  • دوره پیش نیاز که شامل دوره 504 واژه و 1100 واژه می باشد.
  • بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension)
  • گرامر و ساختار (Structure and Written Expression)
  • مهارت درک مطلب (reading comprehension)
  • تست زنی
  • ازمونهای ازمایشی

ثبت نام

مطالب مرتبط