عکس صفحه اصلی

توضیحات جامع

تعریف کودک درمانی

دوران کودکی، دوران یادگیریمهارت‌ها، آموختن و پرورش است. بنابراین با حفظ سلامت روان کودک و به کار بردنشیوه‌های صحیح درمانی برای بهبود علائم نگران‌کننده یا بیماری‌های روانشناختی درکودک، می‌توان او را برای ورود به دوره نوجوانی و بزرگسالی سالم آماده کرد.
"
شخصیت ما بازتابی ازکودکی ماست"؛ همین یک جمله می‌تواند به خوبی اهمیت دوران کودکی، اثرات تربیتیوالدین بر آن و همچنین ضرورت مشاوره و روان درمانی کودک را به خوبی نشان دهد.

رابطه مادر و کودک، یکی ازسرنوشت¬ سازترین روابط درطول زندگی یک انسان است. امروزه در علم روان شناسی ثابت شده است که بسیاری از مشکلاتروانی در بزرگسالی، ریشه در تجربیات کودکی و شیوه های فرزندپروری والدین دارد. همینطورمشکلات کودکان مثل اضطراب ها و ترس ها، خشم ها و بدرفتاری ها در بسیاری از مواقعبه مشکلات والدین با یکدیگر، عدم وجود آرامش و سازگاری زوجین و روش های تربیتینادرست بر می گردد. گاهی اوقات کودکان ناسازگار در واقع از افسردگی یا اضطراب، رنجمی برند. یا کودکانی که در مدرسه دچار مشکل هستند در واقع مبتلا به اختلالاتیادگیری یا اختلال بیش فعالی  کمبود توجه هستند.

هدف دوره

اهداف متعددی را دنبال می کند. اما در مجموع اصلی ترین هدف روانشناسی کودکان، پرورش و تربیت کودکی با شخصیت سالم است. اما این شخصیت سالم خود شامل بخش های متعددی می شود یا بهتر بگوییم این شخصیت سالم در نتیجه سلامت ابعاد مختلف زندگی فرد بیان می شود.

تواناييهاي مورد انتظار دانشپذيرفتگان دوره

شناخت و بکارگیری مفاهیم عمومی مشاوره

انجام مذاکرات حرفه ای و برقراری ارتباط مؤثر با مراجعه کنندگان

شرايط ورود به دوره (پيش‌نيازهاي ورود)

دارا بودن حداقل مدرك کاردانی ترجیحاً در رشته های مشاوره، روانشناسی، علوم تربیتی و علوم اجتماعی

نحوة پذيرش دانشپذير

1- مصاحبه

محتواي دوره

سرفصل های دوره:

مصاحبه بالینی در رواندرمانی کودک با رویکرد شناختی رفتاری

 آسیب شناسی در رواندرمانی کودک با رویکرد شناختی رفتاری

 درمان افسردگی در رواندرمانی کودک با رویکرد شناختی رفتاری

 درمان اضطراب در رواندرمانی کودک با رویکرد شناختی رفتاری

درمان وسواس در رواندرمانی کودک با رویکرد شناختی رفتاری

 درمان بیش فعالی در رواندرمانی کودک با رویکرد شناختی رفتاری

 درمان نافرمانی لجبازی در رواندرمانی کودک با رویکرد شناختی رفتاری

 بازی درمانی با رویکرد تراپلی

 تربیت جنسی برای کودکان

 انطباق با طلاق والدین

سایر اطلاعات تکمیلی

درمان مشکلات رفتاری، اضطراب، وسواس، افسردگی، بیشفعالی و کمبود توجه، مشکلات تحصیلی و  اختلالات یادگیری، ارتقای اعتماد به نفس و تمرکز، آموزش فرزندپروری

تحقیقات نشان داده است که رابطه درمانی بین مراجع ودرمانگر نقش بسیار مهمی در نتیجه درمان دارد. ایجاد رابطه درمانی با مراجع کودک،تخصص و دانش متفاوتی نیاز دارد. درمان کودک نیز به وسیله رویکردهای رایج برایبزرگسالان امکان پذیر نیست